پرفروش ترین محصولات اطفال
جدیدترین محصولات اطفال
محصولات شگفت انگیز اطفال

اطفال

وسایل بررسی و درمان دندانپزشکی اطفال شامل مجموعه‌ای از ابزارها و وسایل است که به منظور معاینه و درمان دندان‌ها و دهان اطفال استفاده می‌شوند. این وسایل و ابزارها برای نیازها و ویژگی‌های دندان‌ها و دهان اطفال طراحی و توسعه داده شده‌اند. در زیر به برخی از وسایل بررسی و درمان دندانپزشکی اطفال اشاره می‌کنم:

 

 • روکش‌های استیل یا اس اس کرون stainless steel crown:
   روکش‌های استیل ضد زنگ که بصورت موقت برای جایگذاری بجای دندان از دست رفته با وسعت زیاد در اطفال استفاده میشود. این روکش‌ها دارای طراحی منحصربفرد برای هر دندان نی باشد. آناتومی دندان طبیعی در طراحی این روکش‌ها رعایت شده است.
  این روکش‌ها برای دندان‌های خلفی اطفال استفاده می‌شود و تا زمان لق شدن دندان شیری در دهان کودک مانده و با افتادن دندان شیری از دهان خارج میشود. این روکش‌ها با سمان‌هایی چسبیده می‌شوند. اگر کودک این روکش‌ها را ببلعد، بعد از ۷ تا ۱۰ روز دفع می‌شود.

 •  دهان بازکن:
  دهان بازکن و زبانگیر در دندانپزشکی اطفال بعلت اینکه کودک توانایی همکاری با دندانپزشک را ندارد، اهمیت بالایی دارد. این دهان باز کن‌ها در مدل‌های متفاوت با سایز بندی‌های متفاوت ارائه شده‌اند. همچنین در برخی برند‌ها علاوه بر دهان بازکن گیره‌های بعنوان زبانگیر نیز اضافه شده تا دندانپزشک مشکلی با حرکات زبان در محدوده درمان نداشته باشد.

 

 •  ژل بی‌حسی:
  بعلت ترس کودکان از تزریق بی‌حسی، دندانپزشکان از ژل‌های بی‌حسی موضعی استفاده میکنند تا محل تزریق بی‌حس شود و تزریق برای کودک درداور نباشد.

 •  ابزار‌های کشیدن دندان:
  این ابزار‌ها شامل فورسپس‌های کشیدن دندان میشود که بسته به نوع و جایگاه دندان در دهان از فورسپس مربوطه استفاده میشود.

 •  فیشورسیلانت:
  می‌توان گفت فیشور سیلانت‌ها کامپوزیت‌های فلو اما با استحکام هستند که جهت پر کردن پوسیدگی‌های سطحی (یا همان فیشور‌ها) که بصورت درز‌هایی با رنگ قهوه‌ای روی دندان‌های کودکان ایجاد میشود، استفاده می‌شود. فیشورسیلانت‌ها از گسترش و پیشرفت پوسیدگی جلوگیری میکنند.

  این فقط چند مورد از وسایل بررسی و درمان در دندانپزشکی اطفال بودند. همچنین در برخی موارد خاص ممکن است ابزارها و وسایل دیگری مورد استفاده قرار بگیرند که بر اساس نیازهای هر بیمار و توصیه‌های دندانپزشک کودکان تعیین می‌شوند. مهم است که وسایل و ابزار مورد استفاده در دندانپزشکی اطفال مناسب و با کیفیت باشند و توسط کادر درمانی متخصص استفاده شوند.